Omron D3V-16G1-1C25-K
D3V-16G1-1C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G1-1C25-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM
Datasheet Download
D3V-16G1-1C25-K.pdf
Availability of D3V-16G1-1C25-K
QUANTITY
D3V-16G1-1C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G1-1C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G1-1C25-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.031" (0.79mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G1-1C25-K
Related LinksD3V-16G, D3V-16G1-1C25-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G1-1C25-K Details Description
Related parts for D3V-16G1-1C25-K
SWITCH MINI SPST PIN PLUNG.187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf