Omron D3V-16G1M-2C25-K
D3V-16G1M-2C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G1M-2C25-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NC 16A QC TERM
Datasheet Download
D3V-16G1M-2C25-K.pdf
Availability of D3V-16G1M-2C25-K
QUANTITY
D3V-16G1M-2C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G1M-2C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G1M-2C25-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.031" (0.79mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G1M-2C25-K
Related LinksD3V-16G1, D3V-16G1M-2C25-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G1M-2C25-K Details Description
Related parts for D3V-16G1M-2C25-K
CONN RECEPT 13POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 15V SOT363 datasheet.pdf
IC ETHER SW 2PRT 16BIT 128-VTQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A TIN NAT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 2500' datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf