Omron D3V-16G2M-1C25-K
D3V-16G2M-1C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G2M-1C25-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW LEVER SPDT 16A .187" QC 250V
Datasheet Download
D3V-16G2M-1C25-K.pdf
Availability of D3V-16G2M-1C25-K
QUANTITY
D3V-16G2M-1C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G2M-1C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G2M-1C25-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Medical Solutions
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G2M-1C25-K
Related LinksD3V-16G2, D3V-16G2M-1C25-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G2M-1C25-K Details Description
Related parts for D3V-16G2M-1C25-K
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
IC MUX 3BIT 4:1 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWR LED SOURCE 1W WM WHITE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf