Omron D3V-16G3-3C25-K
D3V-16G3-3C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G3-3C25-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NO 16A QC TERM
Datasheet Download
D3V-16G3-3C25-K.pdf
Availability of D3V-16G3-3C25-K
QUANTITY
D3V-16G3-3C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G3-3C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G3-3C25-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque70gf
Release Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G3-3C25-K
Related LinksD3V-16G, D3V-16G3-3C25-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G3-3C25-K Details Description
Related parts for D3V-16G3-3C25-K
FIXED IND 18UH 130MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
DIG SW -M01- LNNS datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 15POS HSG datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf