Omron D3V-16G3M-2A5-K
D3V-16G3M-2A5-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G3M-2A5-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NC 16A SOLDER
Datasheet Download
D3V-16G3M-2A5-K.pdf
Availability of D3V-16G3M-2A5-K
QUANTITY
D3V-16G3M-2A5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G3M-2A5-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G3M-2A5-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Release Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G3M-2A5-K
Related LinksD3V-16G, D3V-16G3M-2A5-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G3M-2A5-K Details Description
Related parts for D3V-16G3M-2A5-K
RES SMD 97.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7S 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 15POS datasheet.pdf
IC RX LVDS 35BIT 64TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
Spartan-IIE FPGA IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 33PF 250VAC 5% RADIAL datasheet.pdf