Omron D3V-16G4M-3C25-K
D3V-16G4M-3C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G4M-3C25-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NO 16A QC TERM
Datasheet Download
D3V-16G4M-3C25-K.pdf
Availability of D3V-16G4M-3C25-K
QUANTITY
D3V-16G4M-3C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G4M-3C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G4M-3C25-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.738" (18.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C