Vishay/BCcomponents D470J29C0GL6TJ5R
D470J29C0GL6TJ5R picture photo
Mfg. Part Number
D470J29C0GL6TJ5R
Brief Description
CAP CER 47PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
D470J29C0GL6TJ5R.pdf
Availability of D470J29C0GL6TJ5R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D470J29C0GL6TJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D470J29C0GL6TJ5R
Internal Part NumberEIS-D470J29C0GL6TJ5R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWithdrawal of D Series 01/Jul/2013
Standard Package2,000
SeriesD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)