Vishay/BCcomponents D472K43Y5PL65J5R
D472K43Y5PL65J5R picture photo
Mfg. Part Number
D472K43Y5PL65J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V Y5P RADIAL
Datasheet Download
D472K43Y5PL65J5R.pdf
Availability of D472K43Y5PL65J5R
QUANTITY
D472K43Y5PL65J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D472K43Y5PL65J5R
Internal Part NumberEIS-D472K43Y5PL65J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D472K43Y5PL65J5R
Related LinksD472K43Y, D472K43Y5PL65J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D472K43Y5PL65J5R Details Description
Related parts for D472K43Y5PL65J5R
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SGE-245L-2-1200 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 12POS .050 SMD datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO SHRT HNG datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf