Vishay/BCcomponents D472Z20Z5VF63J5R
D472Z20Z5VF63J5R picture photo
Mfg. Part Number
D472Z20Z5VF63J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V Z5V RADIAL
Datasheet Download
D472Z20Z5VF63J5R.pdf
Availability of D472Z20Z5VF63J5R
QUANTITY
D472Z20Z5VF63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D472Z20Z5VF63J5R
Internal Part NumberEIS-D472Z20Z5VF63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5V
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D472Z20Z5VF63J5R
Related LinksD472Z20Z, D472Z20Z5VF63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D472Z20Z5VF63J5R Details Description
Related parts for D472Z20Z5VF63J5R
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN SOCKET 26-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 8A DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
POWERWHITE LV CONNECTOR CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 44POS DUAL PCB datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2MM SMD datasheet.pdf