| Internal Part Number | EIS-D4F-120-3R | |
| Other Related Documents | How to Read Date Codes | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | D4F | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPST (1-NO, 1-NC) | |
| Switch Function | On-Mom, Off-Mom | |
| Current Rating | 15A (AC), 550mA (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Actuator Type | Side Rotary, Roller | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Cable Leads | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Cable Length 3m | |
| Operating Force, Torque | 510gf | |
| Release Force | 51gf | |
| Pretravel | 12° | |
| Differential Travel | - | |
| Overtravel | 40° | |
| Operating Position | - | |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles | |
| Electrical Life | 150,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C | |