C&K Components D501J12S2AHQF
D501J12S2AHQF picture photo
Mfg. Part Number
D501J12S2AHQF
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V
Datasheet Download
D501J12S2AHQF.pdf
Availability of D501J12S2AHQF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D501J12S2AHQF Order Process
Ship out your order
Specifications of D501J12S2AHQF
Internal Part NumberEIS-D501J12S2AHQF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD Series Rocker 22/Jul/2013
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesD
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingO I
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 12.90mm
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D501J12S2AHQF
Related LinksD501J1, D501J12S2AHQF Datasheet, C&K Components Distributor
D501J12S2AHQF Details Description
Related parts for D501J12S2AHQF
RES SMD 1.43K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A 8DFN datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1747MHZ 0603 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 0.3NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
N MALE TO SMA MALE ADAPTER 50OHM datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
470UF 63V 12,5X25MM 105C 3000H datasheet.pdf