Ohmite D50K1K5E
D50K1K5E picture photo
Mfg. Part Number
D50K1K5E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 1.5K OHM 50W
Datasheet Download
D50K1K5E.pdf
Availability of D50K1K5E
QUANTITY
D50K1K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K1K5E
Internal Part NumberEIS-D50K1K5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K1K5E
Related LinksD50K, D50K1K5E Datasheet, Ohmite Distributor
D50K1K5E Details Description
Related parts for D50K1K5E
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL SHORT HANDLE CRIMP 24-28AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FLKM50-PA-S300/SMKDS1 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 745MA 175 MOHM datasheet.pdf