Ohmite D50K25RE
D50K25RE picture photo
Mfg. Part Number
D50K25RE
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 25 OHM 50W
Datasheet Download
D50K25RE.pdf
Availability of D50K25RE
QUANTITY
D50K25RE Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K25RE
Internal Part NumberEIS-D50K25RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K25RE
Related LinksD50K, D50K25RE Datasheet, Ohmite Distributor
D50K25RE Details Description
Related parts for D50K25RE
CABLE USB V1.1 EXTENSION 3M datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CGHV22200 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 50W TO204AD datasheet.pdf