Ohmite D50K2K5E
D50K2K5E picture photo
Mfg. Part Number
D50K2K5E
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 2.5K OHM 50W
Datasheet Download
D50K2K5E.pdf
Availability of D50K2K5E
QUANTITY
D50K2K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K2K5E
Internal Part NumberEIS-D50K2K5E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K2K5E
Related LinksD50K, D50K2K5E Datasheet, Ohmite Distributor
D50K2K5E Details Description
Related parts for D50K2K5E
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP datasheet.pdf
IC FRONT-END MIXED SGNL 64-LFCSP datasheet.pdf
FUSE GLASS 187MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOLT OUT 14-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 SYNC 25NS 64QFP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
RES 130 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSERT FGG.1B.314. FOR 14LV datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf