Ohmite D50K50RE
D50K50RE picture photo
Mfg. Part Number
D50K50RE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 50 OHM 50W
Datasheet Download
D50K50RE.pdf
Availability of D50K50RE
QUANTITY
D50K50RE Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K50RE
Internal Part NumberEIS-D50K50RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K50RE
Related LinksD50K, D50K50RE Datasheet, Ohmite Distributor
D50K50RE Details Description
Related parts for D50K50RE
CONN SHIELD 104CF POS 2PC SHORT datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
CONN HOUSING COMMONING 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf