Ohmite D50K5R0E
D50K5R0E picture photo
Mfg. Part Number
D50K5R0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 5 OHM 50W
Datasheet Download
D50K5R0E.pdf
Availability of D50K5R0E
QUANTITY
D50K5R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K5R0E
Internal Part NumberEIS-D50K5R0E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K5R0E
Related LinksD50K, D50K5R0E Datasheet, Ohmite Distributor
D50K5R0E Details Description
Related parts for D50K5R0E
IC REGISTERED TRANSCVR 56TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN RCPT ASSEM 36POS VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470OHM 95DEG 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN,GRN,YLW TINT datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
MODULE TERM BLOCK 2X2 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VAC TERM datasheet.pdf