FFF D50S24A6GX00LF
D50S24A6GX00LF picture photo
Mfg. Part Number
D50S24A6GX00LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
D50S24A6GX00LF.pdf
Availability of D50S24A6GX00LF
QUANTITY
D50S24A6GX00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D50S24A6GX00LF
Internal Part NumberEIS-D50S24A6GX00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50S24A6GX00LF
Related LinksD50S24A, D50S24A6GX00LF Datasheet, FFF Distributor
D50S24A6GX00LF Details Description
Related parts for D50S24A6GX00LF
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 30POS DL .100 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf