Crydom D53RV25C
D53RV25C picture photo
Mfg. Part Number
D53RV25C
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR IP20 25A 3PHAS PNL MNT
Datasheet Download
D53RV25C.pdf
Availability of D53RV25C
QUANTITY
D53RV25C Order Process
Ship out your order
Specifications of D53RV25C
Internal Part NumberEIS-D53RV25C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D Model53RV Series.stp53RV.sat53RV.dwg
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
Series53RV
PackagingTube
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 530 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D53RV25C
Related LinksD53R, D53RV25C Datasheet, Crydom Distributor
D53RV25C Details Description
Related parts for D53RV25C
POLYSWITCH STRAP 1.20A HOLD datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 9/64" 2.44" datasheet.pdf
IC FLOAT-PT CO-PROC 25MHZ 68CQFP datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf