Crydom D53TP50D-10
D53TP50D-10 picture photo
Mfg. Part Number
D53TP50D-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 3PH 50A LED SCR 32V
Datasheet Download
D53TP50D-10.pdf
Availability of D53TP50D-10
QUANTITY
D53TP50D-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of D53TP50D-10
Internal Part NumberEIS-D53TP50D-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
3D Model53TP Series.sat53TP Series.dwg53TP Series.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
Series53TP
PackagingTube
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current50A
Voltage - Input3 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 530 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D53TP50D-10
Related LinksD53TP, D53TP50D-10 Datasheet, Crydom Distributor
D53TP50D-10 Details Description
Related parts for D53TP50D-10
FIXED IND 5UH 4.9A 23.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 2A (Switch) 16-SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 17.026K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf