Vishay/Dale D55342E07B10B0RT0
D55342E07B10B0RT0 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B10B0RT0
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B10B0RT0.pdf
Availability of D55342E07B10B0RT0
QUANTITY
D55342E07B10B0RT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B10B0RT0
Internal Part NumberEIS-D55342E07B10B0RT0
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B10B0RT0
Related LinksD55342E0, D55342E07B10B0RT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B10B0RT0 Details Description
Related parts for D55342E07B10B0RT0
FIXED IND 1.32UH 11.5A 4 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BATTERY datasheet.pdf
VARISTOR 198V 400A 1210 datasheet.pdf