Vishay/Dale D55342E07B110DRT1
D55342E07B110DRT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B110DRT1
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B110DRT1.pdf
Availability of D55342E07B110DRT1
QUANTITY
D55342E07B110DRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B110DRT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B110DRT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B110DRT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B110DRT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B110DRT1 Details Description
Related parts for D55342E07B110DRT1
RES SMD 698 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TOPFET PWR SWITCH TO220-5 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X300MM datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 24"X66 datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf