Vishay/Dale D55342E07B124ARTP
D55342E07B124ARTP picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B124ARTP
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B124ARTP.pdf
Availability of D55342E07B124ARTP
QUANTITY
D55342E07B124ARTP Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B124ARTP
Internal Part NumberEIS-D55342E07B124ARTP
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B124ARTP
Related LinksD55342E0, D55342E07B124ARTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B124ARTP Details Description
Related parts for D55342E07B124ARTP
6 CONTACT PLUG W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.095" UNIV datasheet.pdf