Vishay/Dale D55342E07B124BRT5
D55342E07B124BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B124BRT5
Brief Description
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B124BRT5.pdf
Availability of D55342E07B124BRT5
QUANTITY
D55342E07B124BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B124BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B124BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B124BRT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B124BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B124BRT5 Details Description
Related parts for D55342E07B124BRT5
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 590MA 580 MOHM datasheet.pdf
NEST LOCATOR BAR datasheet.pdf
ASSEMBLY datasheet.pdf
LED SZP COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf