Vishay/Dale D55342E07B14E0MWS
D55342E07B14E0MWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B14E0MWS
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B14E0MWS.pdf
Availability of D55342E07B14E0MWS
QUANTITY
D55342E07B14E0MWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B14E0MWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B14E0MWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B14E0MWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B14E0MWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B14E0MWS Details Description
Related parts for D55342E07B14E0MWS
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
BNC V-BITE W/FLANG & IP65 SEAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
SHROUD 25P datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#15 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.1A AXIAL datasheet.pdf