Vishay/Dale D55342E07B150BRT5
D55342E07B150BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B150BRT5
Brief Description
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B150BRT5.pdf
Availability of D55342E07B150BRT5
QUANTITY
D55342E07B150BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B150BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B150BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B150BRT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B150BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B150BRT5 Details Description
Related parts for D55342E07B150BRT5
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV ADJ 8SOEIAJ datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 12AWG WHT SHLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 6WSON datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 160MA 7.56 OHM datasheet.pdf