Vishay/Dale D55342E07B163ERWI
D55342E07B163ERWI picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B163ERWI
Brief Description
RES SMD 163K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B163ERWI.pdf
Availability of D55342E07B163ERWI
QUANTITY
D55342E07B163ERWI Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B163ERWI
Internal Part NumberEIS-D55342E07B163ERWI
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)163k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B163ERWI
Related LinksD55342E0, D55342E07B163ERWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B163ERWI Details Description
Related parts for D55342E07B163ERWI
CAP CER 3300PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220F datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 219MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 100W datasheet.pdf