Vishay/Dale D55342E07B178BRT1
D55342E07B178BRT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B178BRT1
Brief Description
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B178BRT1.pdf
Availability of D55342E07B178BRT1
QUANTITY
D55342E07B178BRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B178BRT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B178BRT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B178BRT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B178BRT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B178BRT1 Details Description
Related parts for D55342E07B178BRT1
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 15POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MOLDED W 26W08 27W08 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 4A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 120PO datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
26500 5C 5#20 S TH PLUG LC datasheet.pdf
150UF 20V 9.53X23.8 AXI datasheet.pdf