Vishay/Dale D55342E07B18B2RWI
D55342E07B18B2RWI picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B18B2RWI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B18B2RWI.pdf
Availability of D55342E07B18B2RWI
QUANTITY
D55342E07B18B2RWI Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B18B2RWI
Internal Part NumberEIS-D55342E07B18B2RWI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B18B2RWI
Related LinksD55342E0, D55342E07B18B2RWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B18B2RWI Details Description
Related parts for D55342E07B18B2RWI
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC FIFO 512X9 SYNC 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CBL 10POS 0.5MM JMPR TYPE A 6" datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 18POS datasheet.pdf
RES 16 OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf