Vishay/Dale D55342E07B1K50RT1
D55342E07B1K50RT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B1K50RT1
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B1K50RT1.pdf
Availability of D55342E07B1K50RT1
QUANTITY
D55342E07B1K50RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B1K50RT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B1K50RT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B1K50RT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B1K50RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B1K50RT1 Details Description
Related parts for D55342E07B1K50RT1
RES 0.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 1.5A TO-226 datasheet.pdf
PLUG TEST PS4 4.0MM SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 99POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.4A 1206-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM2731X datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf