Vishay/Dale D55342E07B200BRTI
D55342E07B200BRTI picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B200BRTI
Brief Description
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B200BRTI.pdf
Availability of D55342E07B200BRTI
QUANTITY
D55342E07B200BRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B200BRTI
Internal Part NumberEIS-D55342E07B200BRTI
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B200BRTI
Related LinksD55342E0, D55342E07B200BRTI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B200BRTI Details Description
Related parts for D55342E07B200BRTI
FERRULE WIRE 6AWG UNINSUL 100PC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC TRANSCVER 8BIT NON-INV 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 50V X7R 0504 datasheet.pdf