Vishay/Dale D55342E07B205ARWS
D55342E07B205ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B205ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B205ARWS.pdf
Availability of D55342E07B205ARWS
QUANTITY
D55342E07B205ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B205ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B205ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)205
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B205ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B205ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B205ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B205ARWS
FUSE TIP TELECOM 1.25A 125V AMMO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.15A 28V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
19+19 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CUTTER datasheet.pdf
EURO TERM BLOCK 55 DEG 350MM 10C datasheet.pdf