Vishay/Dale D55342E07B218BRT5
D55342E07B218BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B218BRT5
Brief Description
RES SMD 218K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B218BRT5.pdf
Availability of D55342E07B218BRT5
QUANTITY
D55342E07B218BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B218BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B218BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)218k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B218BRT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B218BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B218BRT5 Details Description
Related parts for D55342E07B218BRT5
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK/RED datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONN CABLE MALE-MALE 28AWG .5M datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 31POS STRGHT SKT datasheet.pdf