Vishay/Dale D55342E07B243ERWS
D55342E07B243ERWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B243ERWS
Brief Description
RES SMD 243K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B243ERWS.pdf
Availability of D55342E07B243ERWS
QUANTITY
D55342E07B243ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B243ERWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B243ERWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B243ERWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B243ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B243ERWS Details Description
Related parts for D55342E07B243ERWS
MODULE MALE 10POS CRIMP datasheet.pdf
JUMPER FOR SAKT 1/2 2POS datasheet.pdf
TERM BLOCK W/1N4007 WM BG datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.016UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 4K OHM 1610 datasheet.pdf