Vishay/Dale D55342E07B249DRWI
D55342E07B249DRWI picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B249DRWI
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B249DRWI.pdf
Availability of D55342E07B249DRWI
QUANTITY
D55342E07B249DRWI Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B249DRWI
Internal Part NumberEIS-D55342E07B249DRWI
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B249DRWI
Related LinksD55342E0, D55342E07B249DRWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B249DRWI Details Description
Related parts for D55342E07B249DRWI
CONN MODULAR 6POS MALE datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/44/180G 3.2 BK datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 4POS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf