Vishay/Dale D55342E07B255BRT5
D55342E07B255BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B255BRT5
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B255BRT5.pdf
Availability of D55342E07B255BRT5
QUANTITY
D55342E07B255BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B255BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B255BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B255BRT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B255BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B255BRT5 Details Description
Related parts for D55342E07B255BRT5
JUMPER-H1505TR/A3049W/X 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 16 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf