Vishay/Dale D55342E07B255DRWS
D55342E07B255DRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B255DRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B255DRWS.pdf
Availability of D55342E07B255DRWS
QUANTITY
D55342E07B255DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B255DRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B255DRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B255DRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B255DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B255DRWS Details Description
Related parts for D55342E07B255DRWS
POT 250 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER 2.54MM MALE ANG 20POS datasheet.pdf
RETAINER F102P BUGH datasheet.pdf
IC MCU ARM 16KB FLASH 32HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS BLACK datasheet.pdf