Vishay/Dale D55342E07B274BRT5
D55342E07B274BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B274BRT5
Brief Description
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B274BRT5.pdf
Availability of D55342E07B274BRT5
QUANTITY
D55342E07B274BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B274BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B274BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B274BRT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B274BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B274BRT5 Details Description
Related parts for D55342E07B274BRT5
PCB COPPER CLAD 4 X 6" 2 SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR GN1406 datasheet.pdf
IC SRAM 512KB 15NS 44TSOP datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf