Vishay/Dale D55342E07B2B10RWS
D55342E07B2B10RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B2B10RWS
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B2B10RWS.pdf
Availability of D55342E07B2B10RWS
QUANTITY
D55342E07B2B10RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B2B10RWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B2B10RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B2B10RWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B2B10RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B2B10RWS Details Description
Related parts for D55342E07B2B10RWS
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .108W STER AB 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1.5A 50V DFM datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TRIAC 4QUAD 35A 600V TO-220AB datasheet.pdf