Vishay/Dale D55342E07B301ARTP
D55342E07B301ARTP picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B301ARTP
Brief Description
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B301ARTP.pdf
Availability of D55342E07B301ARTP
QUANTITY
D55342E07B301ARTP Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B301ARTP
Internal Part NumberEIS-D55342E07B301ARTP
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B301ARTP
Related LinksD55342E0, D55342E07B301ARTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B301ARTP Details Description
Related parts for D55342E07B301ARTP
DIP CABLE - HDP10S/AE10M/X datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.8W AB 24TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO263AB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W SMBJ datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf