Vishay/Dale D55342E07B30H0RWI
D55342E07B30H0RWI picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B30H0RWI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30K OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B30H0RWI.pdf
Availability of D55342E07B30H0RWI
QUANTITY
D55342E07B30H0RWI Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B30H0RWI
Internal Part NumberEIS-D55342E07B30H0RWI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B30H0RWI
Related LinksD55342E0, D55342E07B30H0RWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B30H0RWI Details Description
Related parts for D55342E07B30H0RWI
PHOTODIODE IR 2X2MM DOME ZBEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 100M OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 3W RGHT datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf