Vishay/Dale D55342E07B316DRWS
D55342E07B316DRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B316DRWS
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B316DRWS.pdf
Availability of D55342E07B316DRWS
QUANTITY
D55342E07B316DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B316DRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B316DRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B316DRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B316DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B316DRWS Details Description
Related parts for D55342E07B316DRWS
RES TEMP SENS 27 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 3POS .100 TIN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA 16-DIP datasheet.pdf
MOD CORD SGL-ENDED 6-6 WHITE 25' datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 11.5V 40A datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm Series 120 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
LED 3MM RA 590NM YLW YLW DIFF datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf