| Internal Part Number | EIS-D55342E07B33B2RTP | |
| Standard Package | 100 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Resistance (Ohms) | 33.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |