| Internal Part Number | EIS-D55342E07B33E2RTF | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Resistance (Ohms) | 33.2k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | D55342E07B33E2RTF | |
| Related Links | D55342E0, D55342E07B33E2RTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor | |
 | 74270057 | FERRITE CORE 19MM OD | datasheet.pdf | |
 | 0530141310 | CONN HEADER 2MM 13POS TIN | datasheet.pdf | |