Vishay/Dale D55342E07B357APT1
D55342E07B357APT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B357APT1
Brief Description
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B357APT1.pdf
Availability of D55342E07B357APT1
QUANTITY
D55342E07B357APT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B357APT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B357APT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B357APT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B357APT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B357APT1 Details Description
Related parts for D55342E07B357APT1
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COVER 90DEG PIN 4-7POS BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf