Vishay/Dale D55342E07B388BRWS
D55342E07B388BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B388BRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 388K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B388BRWS.pdf
Availability of D55342E07B388BRWS
QUANTITY
D55342E07B388BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B388BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B388BRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)388k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B388BRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B388BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B388BRWS Details Description
Related parts for D55342E07B388BRWS
IC SW DUAL USB FAULTBLANK 10UMAX datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT GREEN CA 0.3" datasheet.pdf
235-0163-01100=CONN,SKT.SQR DWR datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf