Vishay/Dale D55342E07B400ARWS
D55342E07B400ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B400ARWS
Brief Description
RES SMD 400 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B400ARWS.pdf
Availability of D55342E07B400ARWS
QUANTITY
D55342E07B400ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B400ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B400ARWS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B400ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B400ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B400ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B400ARWS
CTRLR TEMP SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 18-22AWG SILVR datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 60POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL RD/YLW TR SIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf