Vishay/Dale D55342E07B402BRBS
D55342E07B402BRBS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B402BRBS
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B402BRBS.pdf
Availability of D55342E07B402BRBS
QUANTITY
D55342E07B402BRBS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B402BRBS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B402BRBS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B402BRBS
Related LinksD55342E0, D55342E07B402BRBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B402BRBS Details Description
Related parts for D55342E07B402BRBS
IC TXRX RS232/423 OCTAL 28PLCC datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 38TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1A SSOT-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS KEY-X 15 GOLD datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY DBL-END 20AWG 16" datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 240V datasheet.pdf