Vishay/Dale D55342E07B412ARWS
D55342E07B412ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B412ARWS
Brief Description
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B412ARWS.pdf
Availability of D55342E07B412ARWS
QUANTITY
D55342E07B412ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B412ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B412ARWS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B412ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B412ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B412ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B412ARWS
THERMISTOR NTC .080"DIA 10K OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf