Vishay/Dale D55342E07B453DRWS
D55342E07B453DRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B453DRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 453 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B453DRWS.pdf
Availability of D55342E07B453DRWS
QUANTITY
D55342E07B453DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B453DRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B453DRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B453DRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B453DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B453DRWS Details Description
Related parts for D55342E07B453DRWS
CARDEDGE 60POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC SMBJ datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf