Vishay/Dale D55342E07B470ARWI
D55342E07B470ARWI picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B470ARWI
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B470ARWI.pdf
Availability of D55342E07B470ARWI
QUANTITY
D55342E07B470ARWI Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B470ARWI
Internal Part NumberEIS-D55342E07B470ARWI
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B470ARWI
Related LinksD55342E0, D55342E07B470ARWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B470ARWI Details Description
Related parts for D55342E07B470ARWI
IDC CABLE - MSR10K/MC10F/MCS10K datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1853 BK/X 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 25MA 8MSOP datasheet.pdf
TAPE COP FL 25.4MM SQUARE 250/PK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf